יפעת כץ - משרד עו"ד פלילי

054-3030588

איך לבחור עו"ד פלילי?

הליך פלילי עוסק ב"דיני נפשות". מדובר בהליך אחד אשר כולל בתוכו סכנה ממשית לפגיעה במגוון רחב של זכויות אדם: הזכות לחירות, זכות לפרטיות, זכות לכבוד, זכות להימנע מהפללה עצמית ובזכויות רבות ונוספות.

תפקידו של עורך הדין הפלילי להגן על הלקוח ועל זכויותיו. מכאן שחשיבותו של עורך הדין הפלילי המייצג בהליך - היא גדולה מאוד.


מתי לבחור עורך דין פלילי?

בחירת עורך דין פלילי, צריכה להעשות בשלב מוקדם ככל הניתן בהליך הפלילי. כבר בשלב בו אדם מוזמן לחקירה. לייעוץ בחקירה יכולה להיות השפעה מכרעת על גורל התיק כולו. ייעוץ נכון בחקירה עשוי להוביל לסגירת התיק כבר בשלבים מוקדמים, להימנעות מהליכי מעצר ומהגשת כתב אישום. במקרים אחרים - הייעוץ עשוי להוביל לכתב אישום בעל חומרה פחותה.

בהמשך - עורך דין פלילי מנוסה יוכל לסייע בשחרור ממעצר, בביטול ההליך הפלילי ו/או בסיוע בהגעה לתוצאה עונשית מקלה.


עשה ואל תעשה בבחירת עורך דין פלילי

1. ערוך מחקר. מדובר בדיני נפשות, אל תבחר על סמך תחושה, או על בסיס המחיר הזול ביותר. מדובר בייצוג בהליך שתהיה לו השפעה על שארית חייך לטוב או לרע.

2. לעולם אל תבחר בעו"ד המבטיח הבטחות נחרצות, כגון : "אני אסגור לך את התיק", "בוודאות יהיה כאן זיכוי". עורך דין פלילי שנמנע ממתן הסבר לגבי הסכנות בהליך הפלילי, או כזה שממהר לפזר הבטחות - עושה זאת במטרה לקחת את כספך. ברגע האמת - לא יהיה כיסוי להבטחותיו. עו"ד פלילי אחראי - יסביר תמיד את כלל הסכנות בהליך, ובאחריות ילמד היטב את החומרים בטרם מביע עמדתו בתיק. ההבטחה היחידה שעורך דין פלילי אחראי יבטיח ללקוחו - היא כי הוא יעשה את המיטב שניתן בתיק.

3. שאל!!! "האם יש לך ניסיון בעבירות מסוג זה?", אל תתפתה לכותרות יפות באתר, או לראיון טלויזיוני בו הופיע עורך הדין. בקש לראות החלטות משפטיות בהליכים דומים בהם אותו עורך דין הופיע, בדוק האם מדובר במי שיש לו נסיון בהליכים דומים, האם מדובר בעורך דין שהגיע להשגים בעבירות דומות.

4. ישנם עורכי דין פליליים רבים שהינם "קבלני תיקים". הם לוקחים כמות גדולה של תיקים בסכומים נמוכים ביותר, ומיד ממהרים לסגור "עסקת טיעון". בדוק האם עורך הדין הפלילי אליו פנית ניהל תיקי הוכחות, האם ניתן למצוא ברזומה של עורך הדין זיכויים, ביטול כתבי אישום, העלאת טענות מקדמיות. עורך דין שממהר לסגור עסקת טיעון בכל התיקים, אינו בעל הנסיון הנדרש כדי לבחון לעומק קשיים ראייתיים ולנהל הוכחות עד לשלב הזיכוי המיוחל.

5. וודא כי קיימת "כימיה" בינך לבין עורך הדין הפלילי בו בחרת. הליך פלילי הוא הליך שיכול להיות ארוך וקשה נפשית. צפויים רגעים קשים רבים בדרך, חשוב שתכבד את עורך הדין שלך, וחשוב כי הוא - מצידו, יהיה קשוב ורגיש לדבריך.

6. אל תבחר במי שאינך סומך עליו.

7. וודא כי מדובר בעורך דין פלילי מנוסה. אל תתבייש לשאול כמה שנים הוא בתחום, הוא הרי יצטרך לגבש טקטיקה משפטית.


עו"ד יפעת כץ, עוסקת בייצוג נאשמים וחשודים בפלילים מאז שנת 2003. בשנותיה ייצגה אלפי נאשמים וחשודים, ניהלה תיקי הוכחות מורכבים והעלתה טענות משפטיות שונות וייחודיות. רבים מהתיקים שניהלה הסתיימו בזיכוי, ביטול כתב אישום ו/או בענישה מקלה ביותר.

  • האמור במאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי

יפעת כץ, עו"ד (LL.Mׂׂ) - משרד עו"ד פלילי I שאול המלך 39 (בית הדר דפנה), תל אביב

טל' : 077-2128877 I פקס: 077-4703257 I נייד: 054-3030588 yifatkz1@gmail.com I